Chirurgia onkologiczna – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Czasami słyszy się od społeczeństwa, że lekarze tyle zarabiają. Pomyśl, czy gdybyś ratował życie człowieka, był z nim w trudnym momencie życia, co również wpływa na psychikę, to czy jakiekolwiek pieniądze oddałyby Twoje poświęcenie, a nie rzadko ból emocjonalny? Choroba nowotworowa jest trudną chorobą, pacjent źle ją znosi, musi zmagać się z ogromnym bólem. Czy lekarz onkolog, który robi wszystko, co może, żeby chory wrócił do zdrowia, nie zasługuje na wszystkie pieniądze tego świata?
Czy chirurg onkolog to trudny zawód?
Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach w największym stopniu ekstremalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, których nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.
Mimo względnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasami wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej.
Stosuje się także zabiegi łagodzące, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się ochronić pacjenta. Zabieg ma na celu ulepszyć wygodę w ciężkim okresie.
Stopniowy oraz systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie bądź zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to wyjątkowo istotne przy nadzwyczaj trudnych i skomplikowanych operacjach, powiązanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.
Dzięki poznaniu oraz zastosowaniu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz doskonalszych protez kostnych czy naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z desperacją – amputacją.
Zadanie, jakie spoczywa na barkach chirurga onkologa
Kiedyś wśród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, ponieważ cięcie guza stopniowo wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii wystarczająco rozwinięta, w związku z tym pozbywano się zaledwie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.
Niezmiernie istotne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie i podjęcie leczenia we właściwym momencie może ochronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny bagatelizować i przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.
Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące właściwej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest także biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych i bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.
Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem raka. Wtedy chirurg onkolog musi wdrożyć immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, gdy zakażone miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza i niezbędne jest wykorzystanie innych, mniej inwazyjnych środków.
Kto może zostać chirurgiem onkologiem?
Szanse na wyzdrowienie chorego na raka z tygodnia na tydzień maleją, jeśli nie zgłosi się on do chirurga onkologa.
Zawód, jakim jest onkologia, jest istotna w naszym życiu. Bez niej ludzie nie mieliby szans na zdrowie i dalsze życie. Lekarz onkolog zmaga się każdego dnia z trudnymi wyzwaniami jak np. decyzje podejmowane z myślą o zdrowiu pacjenta czy rozmowa o chorobie. Nie brakuje także trudnych zabiegów, które mogą się skończyć w różny sposób, niekoniecznie pozytywnie.
Komentarze
Brak komentarzy