Przekonaj się, jakie rozwiązania pozwalają na właściwe zbieranie deszczówki!
W okresie intensywnych opadów deszczów może dojść do zalania piwnic, ogrodów, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zostały one odpowiednio zaopatrzone w systemy odprowadzające wodę. Warto zatem zastanowić się i rozważyć opcję montażu drenaży bądź różnego rodzaju zbiorników gromadzących wodę, dzięki czemu np. w razie suszy będzie można z nich korzystać. Takimi rozwiązaniami zdecydowanie zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o ekologię.
Odprowadzenie wody deszczowej – jakie mogą wystąpić problemy?
Wadliwy montaż rynien wokół domu bądź po prostu ich brak, będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się, oraz spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w ziemię. Jednakże, jeśli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy wyprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.
Szukaj metod na zbieranie wody deszczowej!
Kiedy posiadamy stosowne zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie zbierać, by później wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.
Budowa stawu to jeden ze sposobów na zbieranie wody deszczowej!
Wybornym sposobem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by w czasie intensywnych opadów nie został przepełniony, a przede wszystkim musi być również bardzo szczelny, wskazane jest zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednak na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.
Niezaprzeczalną metodą do zbierania deszczówki jest zbiornik!
Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki zastosowaniu pompy możemy wyprowadzić wodę i nawadniać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, jakie możemy magazynować w takich zbiornikach, są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, gdyż ich rozmiar uniemożliwia montaż naziemny. Modne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które montujemy w gruncie oraz poprzez specjalną instalację możemy użytkować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.
Do skutecznego zbierania deszczówki świetnie się nadadzą skrzynki czy drenaże rozsączające!
Dobrą metodą na magazynowanie i rozprowadzanie wody deszczowej są skrzynki, wykonane z tworzywa sztucznego i montowane pod ziemią. Do skrzynek przyłączone są sączki, które magazynują oraz równomiernie i stopniowo rozprowadzają wodę po całej powierzchni działki. Kolejną metodą są drenaże, które wyglądają jak rury, tyle że mają pokarbowaną powierzchnię i otwory, przez które woda wnika w głąb ziemi. Chociaż obie metody są popularne, to skrzynki potrafią zmagazynować więcej wody oraz wolniej ją rozprowadzać!
Komentarze
Brak komentarzy