Dywaniki samochodowe – czym się kierować przy wyborze?

Komentarzy:1 brak ocen

Każdy samochód stanowi wizytówkę właściciela. W końcu używamy go niemal codziennie. Wiele osób zapomina, jak ważne jest dbanie nie tylko o jego funkcjonowanie, ale także doskonały wygląd. Jednym z najważniejszych elementów wnętrza auta są dywaniki samochodowe. Te niepozorne akcesoria umieszczone pod butami stanowią istotną kwestię dla utrzymywania czystości samochodu w jesienne dni.

Dywaniki samochodowe – najważniejsze aspekty

Zadaniem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego pojazdu, żeby w pełni spełniały swoje zadanie przez długi czas. Kluczowy jest ich rozmiar. Przesadnie długie modele stwarzają istotne ryzyko zwijania się, utrudniając lub nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie i doprowadzenie do poślizgu.

Równie ważna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, prosty w konserwacji, odporny na przemoczenie i pobrudzenia, oraz powinien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Samochodowe dywaniki – jaki materiał?

Dobór dywaników samochodowych nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę niezmiernie istotnych ich cech, na przykład czy odpowiednio chłoną wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadanie.

Zazwyczaj wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w jesienno-zimowej porze roku. Wyśmienicie radzą sobie z wilgocią i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one nadzwyczaj proste w czyszczeniu oraz montażu, a w takim razie niezmiernie konkretne. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w parne dni. Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach i kolorach.

Jednak tego typu dywaniki słabo sobie radzą z absorbowaniem wody, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz nieczystości. Najlepiej wybierać wyłącznie takie, które znamionują się dużą gęstością materiału.

Dywaniki samochodowe – pielęgnacja

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają zbyt wielu problemów w zakresie ich konserwacji. Proces czyszczenia jest niezmiernie banalny i szybki. Wystarczy po prostu użyć myjki ciśnieniowej lub ewentualnie zwykłego węża ogrodowego, żeby usunąć z nich wszelkie nieczystości oraz zabrudzenia w postaci błota czy zacieków.

Nie potrzebują wobec tego kosztownej i trudnej konserwacji. Wcześniej należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku oraz pyłu. Do tego celu posłużyć może normalna szczotka z długim włosiem, która dotrze do każdego zagłębienia oraz wyżłobienia.

Problemem może być natomiast czyszczenie dywaników wykonanych z weluru. Na dłuższą metę mogą one być zbyt trudne w utrzymaniu w doskonałym stanie. Żeby dbać o nie jak najlepiej, należy wykorzystać specjalne detergenty czyszczące. Jednak jeśli będziesz potrafić je pielęgnować, będą wyglądały pięknie i dopełniały wnętrze samochodu. Zdecyduj się na ten typ dywaników tylko jeśli jesteś osobą często porządkującą swoje auto.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:1
Ernest Gajewski

Polecam ogromnie welurowe. Może i dużo z nimi zachodu, ale wyglądają ekstra.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Polecam ogromnie welurowe. Może i dużo z nimi zachodu, ale wyglądają ekstra.

Dodaj komentarz