Gitara klasyczna, akustyczna czy elektryczna? Która najlepsza na początek?

Brak komentarzy
5.00 / Głosów: 1

Wśród tysiąca modeli dostępnych na rynku, trudno jest wybrać tę idealną gitarę. Początkujący nie wiedzą, jaki rodzaj jest dla nich odpowiedni, ponieważ niektórzy nawet nie trzymali takiego instrumentu w rękach! Opisujemy każdy typ i sugerujemy, dla kogo jest idealny.

Jak wybrać odpowiednią gitarę?

W Internecie znajdziemy mnóstwo poradników oraz artykułów, na jakiej gitarze powinniśmy zacząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, jednakże według mnie najistotniejsze jest, która gitara nam się podoba oraz na której chcemy grać.

Jeżeli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy kiedyś móc zagrać ich piosenki samodzielnie, to nie zastanawiajmy się i zakupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków oraz trudniej nam będzie grać na innych typach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz radość z gry.

To, że umiemy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy znakomici w kawałkach SOAD bądź AC/DC i odwrotnie. Można powiedzieć, że są to trochę inne instrumenty o innych skalach brzmień, więc wprawę i tak musimy zdobywać na każdym z osobna.

Dla kogo polecamy gitarę klasyczną?

Jest to najpopularniejszy model gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest stosunkowo tania w zestawieniu z innymi, to jeszcze dość lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak przykładowo ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Kolejnym plusem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, idealnie nadające się do muzyki klasycznej lub flamenco. Co więcej, nylonowe struny, które przeważnie są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym kłopotem dla nowych posiadaczy gitar. Plusem może być również szerszy gryf, zmniejszy nam to kłopot z dociskaniem sąsiadujących strun ze względu na szerokie przerwy między nimi.

Kto powinien wybrać gitarę akustyczną?

Fundamentalną różnicą pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną są jej struny, które dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, idealnie nadające się do konkretnego wokalu. Z tego powodu osoby chcące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej wybierają ten model. Rozmiarami są trochę większe i cięższe, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Gitara elektryczna – jak wybrać?

Instrument bazowy w przeważającej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do powyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda bombowo. Wąski, wygięty gryf i do tego atrakcyjny szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy zakupić i co zwiększa nam koszty. Dodatkowo lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on przesądza o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz brzmienie przednie, ale należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Jaka gitara jest najlepsza dla dziecka?

Jeśli Twoje dziecko chce nauczyć się gry na gitarze, powinieneś jak najbardziej wspierać je w rozwijaniu tego hobby! Idealnym wyborem będzie zabranie pociechy do sklepu muzycznego w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru instrumentu. Jeśli maluch będzie mieć problem z utrzymaniem gitary, szybko zrezygnuje z nauki. Ważne również, aby struny były wykonane z nylonu, a nie z metalu, ponieważ te mogą poranić wrażliwą skórę palców dziecka. 

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz