Gry edukacyjne dla dzieci – jak je wybrać by spełniały swoją rolę?

Komentarzy:1 brak ocen

Gry edukacyjne dla dzieci to głównie gry przeglądarkowe. Nie wymagają instalacji, ani odtwarzania z płyty CD. Aby odtworzyć grę, wystarczy wejść przez link na stronie internetowej. Prostota i intuicyjność sprawia, że gry online często użytkowane są przez dzieci. Po stronie rodziców leży natomiast wybór tych gier, które będą odpowiednie dla ich pociech. Ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo dziecka w sieci. Dziś udzielamy praktycznych porad odnośnie gier edukacyjnych dla dzieci.

Dowiedz się, jakie zalety mają gry dydaktyczne

Przede wszystkim, uatrakcyjniają naukę naszym pociechom. Sprawiają, że męczące uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z całą rodziną. Rozwijają kreatywność, przyswajanie reguł oraz zasad, oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie nawykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu osiąga swoje cele. Sposób ten jest także pewny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości jak również może pomóc w poznaniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.

Następnym aspektem, dlaczego należałoby wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest mnóstwo produktów, które pomogą naszym dzieciom zapamiętać choćby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Dobierz grę zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami dziecka

Podstawa to dobrać gry dopasowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze pociechy przed wulgarnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie porzucą jej w kąt po paru minutach. Nie powinniśmy dawać najmłodszym gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony nazbyt łatwa nie przyczyni się do chcianego efektu, czyli progresu dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko potrafi czynić dobrze, a czego nie. Jeżeli umie już nazwać większa część przedstawionych mu zwierzątek, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza latorośl poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej dominującej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi jak szachy lub sudoku.

Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale również czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo sądzimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli pragniemy mieć po części z głowy trudny wybór, warto udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie wspólnie z nim oraz sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.

Wybierz odpowiednie urządzenie mobilne

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim. W sieci jest tak dużo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki lub tabletu, że tak naprawdę nie musimy wydawać dużych pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę oraz w dodatku przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Uchroń dziecko przed zagrożeniami w sieci

Aby Twoje dziecko było bezpieczne w Internecie, rozważ zainstalowanie na urządzeniu mobilnym oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Tego typu wtyczki są obecnie bardzo popularne i można bez problemu znaleźć darmowe ich wersje. 

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie pozostawiać dziecka samego w sieci. Możesz pokazać mu dobre strony Internetu i nauczyć mądrego korzystania z technologii. Uświadom dziecku, jak może kreatywnie rozwijać swoje pasje, ale ustrzeż je także przed zagrożeniami, jakie mogą wiązać się z korzystaniem z Internetu, na przykład kontakt z nieznajomymi osobami, podawanie swoich wrażliwych danych, czy wysyłanie zdjęć.

Komentarze
Wszystkich:1
Celestyna Mazurek

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla mnie najważniejszy a takie gry są bardzo pomocne.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla mnie najważniejszy a takie gry są bardzo pomocne.

Dodaj komentarz