Jakie odmiany azali warto uprawiać w Polsce?

Brak komentarzy brak ocen

Azalie to popularne krzewy ozdobne, które z powodzeniem można uprawiać w naszej klimatycznej strefie. W Polsce istnieje wiele odmian azalii, które różnią się kolorami kwiatów, kształtem liści czy sposobem wzrostu. Warto wiedzieć, jakie odmiany azalii najlepiej sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych.

Azalie japońskie

Azalie japońskie należą do najbardziej popularnych odmian uprawianych w Polsce. Charakteryzują się dużymi kwiatami, które pojawiają się na końcach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być różowe, czerwone, białe lub fioletowe. Azalie japońskie dobrze rosną w miejscach osłoniętych od wiatru i pełnym nasłonecznieniu.

Azalie karłowe

Azalie karłowe to niskie krzewy, których wysokość nie przekracza 50 cm. Mają małe kwiaty o intensywnych kolorach - od białych i różowych po czerwone i fioletowe. Najczęściej wykorzystywane są do uprawy w ogródkach skalnych i na rabatach. Azalie karłowe dobrze radzą sobie w miejscach półcienistych.

Azalie ostrokrzewiowe

Azalie ostrokrzewiowe to odmiany o mniej okazale kwitnących kwiatach, ale z kolei bardzo dekoracyjnych liściach. Ich liście są błyszczące i gęste, a ich kształt może przypominać liście ostrokrzewu. Azalie ostrokrzewiowe najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru i cieniu.

Azalie Williamsa

Azalie Williamsa to odmiana o dużych, pełnych kwiatach o różnych kolorach. W Polsce najwięcej spotyka się odmiany o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni. Azalie Williamsa dobrze rosną we wszystkich warunkach - zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

Aby uprawiać azalie w Polsce, warto wybierać odmiany dostosowane do naszych klimatycznych warunków. Azalie japońskie, karłowe, ostrokrzewiowe oraz Williamsa to popularne i łatwe w uprawie odmiany, które bez problemu można osadzać w naszych ogrodach. Warto pamiętać o odpowiednim miejscu do uprawy - azalie najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru i z umiarkowanym nasłonecznieniem.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz