Kredyt hipoteczny – przeczytaj przed zaciągnięciem zobowiązania
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem na temat zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego oraz o co chodzi z wkładem własnym. Czy jest potrzebny, aby wziąć kredyt na mieszkanie? Co może wchodzić w skład wkładu własnego? Jaka kwota jest wymagana? Na ile lat można rozłożyć raty? Od czego to zależy? I co bardzo ważne, czy możemy spłacić kredyt wcześniej i czy poniesiemy z tego jakieś koszty?
Jak obliczyć minimalny wkład własny?
Wkład własny jest zgromadzonymi samodzielnie pieniędzmi przez potencjalnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości aktywa trwałego. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Cała suma, która jest wkładem własnym, jest wpłacana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.
Co może zastąpić wkład własny w formie pieniędzy?
Bardzo ważne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie bankowym pieniądze. Jeżeli planowana jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może być działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.
Jak długi może być okres spłaty hipoteki?
Ta kwestia jest skomplikowana, ponieważ instytucje finansowe analizują wiek dłużnika i czas, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Z reguły długość kredytu hipotecznego waha się w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto zobowiązanie, tym mniej czasu pozostało do jego uregulowania. Należy mieć świadomość tego, że banki mają inny limit maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Z tego powodu warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.
Czy możesz spłacić wcześniej swoje zobowiązanie kredytowe?
Jeżeli pojawia się możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytowego wobec banku, chętnie z niego chcemy skorzystać. Marzy nam się posiadać mieszkanie na własność, brak kolejnych rat oraz więcej pieniędzy w portfelu! Pomimo tak wielu korzyści, sprawdźmy najpierw, czy prowizja za wcześniejszą spłatę nie będzie nazbyt wysoka, a jeśli tak, to warto się zastanowić nad zostawieniem kredytu, ale nadpłacanie go w comiesięcznych ratach!
Komentarze
Brak komentarzy