Przekonaj się, jakie są najczęstsze pułapki przy kupnie domu?

Brak komentarzy brak ocen

Kupno domu jest niezwykle męczącym i długotrwałym procesem. Do tego należy posiadać odpowiednią ilość gotówki, aby pokryć wszystkie wydatki. Bardzo często w tym momencie ludzie decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który pozwoli nabyć nieruchomość. Jednak jest też druga strona medalu, czyli zobowiązanie wobec banku na lata! Toteż nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, jak ważna jest decyzja dotycząca wyboru konkretnego domu. Poniżej przedstawiamy rady, które pomogą Ci wybrać najlepiej!

Przekonaj się, jaki jest status prawny nieruchomości, którą pragniesz zakupić?

Naczelna i niesłychanie istotna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeśli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z fachowcami. Możesz też skorzystać z usług polecanego i sprawdzonego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Przeanalizuj pobliską infrastrukturę domu, który chcesz nabyć!

W większości wypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, zatem potrzebne jest dokładne namyślenie się nad wyborem oraz wybieganie trochę w przyszłość. Dlaczego? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas właściwe oraz zastanowić się, czy będzie dla nas komfortowy na starość. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, to także powinno się mieć na uwadze przy planowaniu rozlokowania pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić różne opcje dostępu do większego miasta lub rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu z reguły jest związana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie wiązało się z natężonym hałasem. Zwróć także uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być znaczącym problemem. W dzisiejszych czasach obecność, chociażby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej sprawie.

Zbadaj, jaki jest stan techniczny posesji, która zamierzasz kupić?

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się posiadłość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma awariami i problemami możesz sobie poradzić, a dom wyremontować według swojego gustu, jednakże wszelkie wykryte wady są też podstawą do negocjacji cenowej. Możesz od razu przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Zanim kupisz dom, dowiedz się, jacy są sąsiedzi?

Dużo osób pewnie nie weźmie tego pod uwagę, ale należałoby przejść się po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety bardzo częste. Jeśli spostrzeżesz, że coś Cię może denerwować już na samym początku, to może należałoby rozważyć niemniej rezygnację z zakupu domu w danej okolicy. Na przykład uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo przyjemne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się prawdziwą męczarnią po pewnym czasie.

Umowa pisemna zdecydowanie na wszystko!

Podjąłeś decyzję, który dom będzie Twój? Świetnie! Następny krok to dokończenie zakupu i wprowadzenie się. Jeżeli postanowiliście z obecnym właścicielem, że pozostawi w domu meble i sprzęt, to warto spisać umowę, która będzie o tym mówiła. Bywały przypadki, że były właściciel obiecał zostawić wyposażenie w domu, a następnie się rozmyślił i wszystko zabierał ze sobą! Dlatego warto się zabezpieczyć na taką ewentualność.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz